آسانسور

یکی از مهمترین مشکلات برخی سازندگان ساختمان، انتخاب یک شرکت مناسب برای آسانسور و محصولی با کیفیت است. چراکه آسانسور پس از نصب و راه اندازی در جلب یا عدم جلب رضایت مالکین و ساکنین یک ساختمان نقش بسزایی دارد. باید توجه داشت که اولین و مهمترین ملاک برای خرید آسانسور از یک شرکت آنست که آیا آن شرکت دارای مجوز طراحی و مونتاژ معتبر از وزارت صنعت ، معدن و تجارت، و نیز گواهی عضویت در سندیکای آسانسور می باشد یا خیر؟ همچنین ضروری است صحت و اعتبار مجوزها استعلام گردد .
انتخاب درست یک شرکت و نیز انتخاب مشخصات فنی متناسب با نوع کاربری، موقعیت و نیز تعداد افراد ساکن در مجموعه، یک موفقیت مهم برای سازندگان ساختمان محسوب می‌شود. متأسفانه در مواردی مشاهده می شود سازندگان ساختمان و یا حتی برخی مهندسین مشاور دید اصولی و درستی از آسانسور و انواع آن نداشته و همین عامل موجب انتخاب نادرست می‌شود
به طور کلی مواردی که در نصب و راه اندازی یک آسانسور بسیار پر اهمیت است عبارتند از :
1 – کیفیت اجناس
2 – کیفیت نصب
3 – کنترل کیفیت تجهیزات
اگر در هریک از موارد فوق اشکالاتی وجود داشته باشد، میتواند منجر به سلب رضایت و آسایش مصرف کننده گردد .
در مشخصات فنی آسانسورها صرفاً به نوع قطعات اشاره می شود نه کیفیت آن ، بنابراین کیفیت قطعات می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال بسیاری از خریداران تنها به اینکه سیستم آسانسور VVVF است بسنده نموده و اقدام به مقایسه قیمتها بر این اساس می کنند. در حالیکه سیستم های VVVF تفاوتهای اساسی در کیفیت و قیمت با یکدیگر دارند. سیستم VVVF در دو نوع Close loop و Open loop دسته بندی می شود. سیستم Close loop که به عنوان سیستم قابل قبول برای آسانسور شناخته می شود، به همراه انکودری که بر روی موتور گیربکس نصب می گردد نتیجه بسیار مطلوبی را در کیفیت حرکت ارائه می کند. به علاوه نوع و مارک درایو کنترل سرعت آن نیز در کیفیت و قیمت بسیار مهم است. در واقع دو سیستم VVVF با درایوهای کنترل سرعت متفاوت، مارک تابلوفرمان متفاوت و نیز نصب سیستم بصورت Open loop یا Close loop میتواند تا 15 درصد موجب اختلاف قیمت در کل قیمت آسانسور گردد.
حال اگر مباحث کیفیت نصب و کنترل کیفیت تجهیزات را نیز در نظر بگیریم درخواهیم یافت که خرید آسانسور را در شرایط کنونی بایستی به دقت انجام داد و پس از بررسیهای دقیق به آن مبادرت نمود .